IKVIENAM PAR DIABĒTU

Diabēts: fakti un skaitļi

CUKURA DIABĒTS - KAS JĀZINA IKVIENAM NO MUMS

KAS IR CUKURA DIABĒTS?

 Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts - ap 10 % no diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts - ap 90 % no diabēta pacientiem). 1.tipa cukura diabēta iemesls visbiežāk nav zināms. 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un zemai fiziskai aktivitātei.

·         Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis.

·         Pasaulē katru minūti no cukura diabēta mirst 6 cilvēki.

·         Mūsdienās 5-10 % no veselības aprūpes budžeta tērē cukura diabēta ārstēšanai.

·         Cukura diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis.

·         Cukura diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15 - 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.

Pasaulē ar cukura diabētu slimo vairāk nekā 246 miljoni cilvēku, Latvijā - 54 000 cukura diabēta pacientu (3636 – 1.tipa cukura diabēta pacienti, 49 707 - 2.tipa cukura diabēta pacienti, 15 000 ārstējas ar insulīna preparātiem). Saslimstība ar diabētu pieaug visā pasaulē, arī Latvijā. Katru gadu Latvijā vairāk kā 7000 cilvēku nosaka diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti.

 

KAM IR PAAUGSTINĀTS RISKS SASLIMT AR CUKURA DIABĒTU?

 Jums ir palielināts risks saslimt ar 1. tipa cukura diabētu, ja esat slimojis ar aizkuņģa dziedzera slimībām un/vai jums bijušas autoimūnas slimības.

Jums ir palielināts risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, ja jums:

·         palielināts ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss lielāks nekā 27 kg/m2; tas nozīmē, ka ķermeņa svars par 20% pārsniedz normu);

·         vecums ir lielāks nekā 45 gadi;

·         paaugstināts asinsspiediens (³ 140/90 mm Hg st.);

·         pazemināts augsta blīvuma lipoproteīna holesterīna līmenis asinīs (£ 0,9 mmol/l) un/vai paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs (³ 2,8 mmol/l);

·         grūtniecības laikā jums bijis cukura diabēts;

·         kāds no jūsu 1. pakāpes ģimenes locekļiem slimojis ar cukura diabētu;

·         jūs smēķējat;

·         ķermeņa svars piedzimstot bijis augstāks vai zemāks par normu;

·         esat sieviete, kas dzemdējusi bērnu smagāku kā 4,1 kg.

 

CUKURA DIABĒTA PAZĪMES

 Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabēta diagnozi nosaka novēloti. Zinot cukura diabēta pazīmes, iespējams slimību savlaicīgi atklāt un izvairīties no veselībai un dzīvībai bīstamiem stāvokļiem.

·         Slāpes.

·         Bieža urinēšana, arī naktīs. Bērniem - iespējama urīna nesaturēšana naktī.

·         Izteikts nespēks.

·         Apetītes pārmaiņas.

·         Neskaidra redze.

·         Neizskaidrojams ķermeņa svara zudums.

·         Nieze.

·         Lēna brūču un iekaisumu dzīšana.

·         Nejūtīguma vai durstīšanas sajūta rokās un pēdās.

·         Izsitumi uz ādas, furunkuli.

·         Slikta dūša, vemšana.

Katram cilvēkam var būt atšķirīgs šīs slimības pazīmju kopums. Ne vienmēr raksturīgas visas nosauktās pazīmes. Ja jums ir kāds no uzskaitītajiem simptomiem vai arī kāda cita iemesla dēļ jums ir aizdomas, ka jums varētu būt cukura diabēts, griezieties pie ārsta. Jūsu ārsts jums noteiks diagnozi!

 

CUKURA DIABĒTA PROFILAKSE

 1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi ar nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai aizkavēt, saglabājot normālu ķermeņa svaru un palielinot fizisko aktivitāti. Par to liecina pētījumi, kas veikti Somijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī daudzās citās valstīs.

 

KĀ ĀRSTĒ CUKURA DIABĒTU?

 Cukura diabētu nevar izārstēt, tomēr ar tabletēm, insulīna preparātiem, vairākas reizes dienā paša pacienta veiktu glikozes līmeņa noteikšanu asinīs (paškontroli) un diētu iespējams panākt labāku diabēta kompensāciju.

Cukura diabēta ārstēšana atkarīga no diabēta tipa un diabēta izraisītajiem sarežģījumiem. Pareizs ēšanas režīms palīdz regulēt glikozes līmeni asinīs. Regulāra fiziskā slodze palīdz organismam labāk izmantot insulīnu un glikozi, uzlabo jūsu vispārējo veselības stāvokli, izturību, sirds un asinsvadu sistēmas stāvokli, pazemina asinsspiedienu un tauku (lipīdu) daudzumu asinīs un uzlabo garastāvokli. Palielinātā ķermeņa svara samazināšana ir īpaši svarīga 2. tipa cukura diabēta gadījumā. Normāls ķermeņa svars uzlabo insulīna racionālu izmantošanu organismā. 1. tipa cukura diabēta pacientiem nepieciešamas insulīna injekcijas. 2. tipa cukura diabētu ļoti bieži var kontrolēt tikai ar pareizu diētu un fiziskās slodzes izmantošanu, tomēr varētu būt nepieciešamas tabletes glikozes līmeņa pazemināšanai, un/vai insulīna injekcijas.

Cukura diabēta paškontrole nepieciešama, lai slimību varētu sekmīgāk ārstēt. Paškontrole nozīmē to, ka diabēta pacients vai viņa tuvinieki mājas apstākļos nosaka glikozes līmeni asinīs, ketonvielas asinīs vai urīnā.

Visiem cukura diabēta pacientiem un viņu līdzcilvēkiem daudz jāmācās par šo slimību, lai saglabātu iespēju dzīvot aktīvi, pilnvērtīgi, ilgi. Apmācība par cukura diabētu ir viens no noteicošiem faktoriem cukura diabēta sarežģījumu samazināšanai.

 

(Pēc Starptautiskās Diabēta Federācijas informācijas materiāliem

sagatavoja Gunta Freimane)